وظايف و آرمان‌هاي بسيج از منظر امام خامنه اي - armane basij

armane basij - وظايف و آرمان‌هاي بسيج از منظر امام خامنه ايصندوق پیام 0   |  پرينت   |  بازدید:356

بسيجي نيز مصداق همان پيرويي است که با بصيرت کامل دل در گرو فرمان ولي خود داشته و با مشخص شدن تکليف وارد ميدان شده و براي تحقق آن با تمام وجود اقدام مي‌کند.

در اين بين حکيم فرزانه انقلاب اسلامي در طول سال‌هاي اخير و در فرصت‌هاي مختلف، انتظارات و توقعات خود را از بسيج و بسيجيان اعلام داشته است و در تلاش بوده تا تکليف جوانان ارزشي و تکليف‌گرا را در حوزه هاي مختلف تبيين نمايد.

در اين مجموعه تلاش کرده اين تا اين رهنمودها را در ذيل ۹ بخش گرد هم آوريم تا چراغ راهي پيش روي بسيجيان دلاور ايران زمين باشد. این ۹ محور عبارتند از:

الف- اسلام‌خواهي و دفاع از ارزش‌هاي اسلامي

ب- تلاش براي تحقق حيات طيبه و حکومت جهاني اسلام

ج- دفاع از انقلاب اسلامي و آرمان‌هاي حضرت امام خميني(ره)

د- مجاهدت براي تحقق ارزش‌هاي اسلامي

هـ- عدالت‌طلبي و تحقق مساوات

و- استقلال‌طلبي و عزت‌خواهي

ز- استکبارستيزي و تداوم مبارزه با ظلم

ح- مجاهدت و جهاد في‌سبيل‌الله

ط- شهادت‌ طلبي 

 

 

الف- اسلام‌خواهي و دفاع از ارزش‌هاي اسلامي

 

وظيفه‌ي بسيج؛ حراست از ارزش‌هاي اسلامي

آنجايي كه مساله ارزشها و اساس انقلاب و حاكميت دين خدا مطرح مي‏باشد، زمان حضور بسيج در صحنه است. (در جمع بسيجيان استان اردبيل، ۶/۵/۷۹)

 

ايجاد فرصت طلايي دفاع از ارزش‌هاي الهي و اسلامي

روزي بود كه مؤمنان صادقي آرزو مي‌كردند كه بتوانند در راه خدا دفاع كنند، ولي نمي‌توانستند؛ راهها به روي آنها بسته، فضا با ابرهاي ظلماني سلطنت و حكومت طواغيت پُر شده، و امكان هرگونه سرمايه‌گذاري فكري و علمي و جسمي و روحي در راه آرمانهاي اسلامي ناموجود بود؛ در خون دل زندگي مي‌كردند و با خون دل از دنيا مي‌رفتند. امروز راهها به روي ما و فرزندان اين دوران باز، و فضا گشوده است؛ آينده اميدبخش است و امكان براي دفاع از ارزشهاي مظلوم الهي و اسلامي، در دسترس ماست. اين، نعمت بزرگ الهي است؛ بايد آن را قدر بدانيم و هر لحظه از عمرِ در اين دوران را، معادل سالها عمرِ به بطالت گذشته‌ي بخشي از انسانهاي غافل در همه‌ي زمانها به حساب آوريم. (بيانات پس از بازديد از ستاد فرماندهي نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ۲۴/۷/۷۰)

 

دفاع از اسلام ختم به دفاع از مرزهاي کشور نمي‌شود

دفاع از اسلام، به دفاع از ميهن اسلامي ختم نمي‌شود. ما در همه‌ي مرزهاي اسلام با كفر، آماده‌ي دفاع و مجاهدتيم. البته، ميدان چنين جهادي، وسيعتر و ميدان‌داران آن، رجال سياسي و علمي و فرهنگي و هنريند كه همواره بايد آماده‌ي دفاع از اسلام باشند. (پيام به‌مناسبت نهمين سالگرد جنگ تحميلي ۳۰/۶/۶۸)

 

بسيجيان، ميدان‌دار برافراشته نگاه داشتن پرچم اسلام

همه‌ي جوانان، همه‌ي انسان‌ها و همه‌ي مردان و زناني كه در اين كشور، دلشان با نور ايمان، منوّر است، در قبال مسؤوليت عظيمي كه بر دوش ملت ايران نهاده شده است، احساس وظيفه مي‌كنند. اين پرچم پرافتخاري كه دست ملت ايران سپرده شده است، يعني پرچم سربلندي اسلام، پرچم عزّت اسلام، پرچم نام‌آوري و شكست ناپذيري اسلام؛ اين‌ها امروز دست ملت ايران است. همه‌ي كساني كه نسبت به اين وظيفه‌ي بزرگ، احساس مسؤوليت مي‌كنند، در حقيقت بسيجي هستند. هرجا وظيفه‌اي باشد، انسان بسيجي در ميدان آن وظيفه، حاضر است. (بيانات در جشن بزرگ منتظران ظهور هم‌زمان با هفته‌ي بسيج و روز ولادت حضرت مهدي(عج) ۳/۹/۷۸)

 

حضورِ بسيجيان در ميدان خدمت به اسلام ناب محمّدي (ص)

هركس كه امروز اسلام انقلابي، اسلام امام، اسلام زندگي بخش و اسلام مبارزه با ظلم و ستم را گرامي بدارد ـ نه آن چيزي كه به نام اسلام در مقابل ظلم و ستم، تعظيم مي‌كند! آن اسلام نيست، فريب است ـ هركس كه امروز اسلام حقيقي و به تعبير امام بزرگوار ما اسلام ناب محمّدي را تأييد و حمايت كند، اوست كه براي ايران و ملت ايران، براي تاريخ ايران و آينده‌ي ايران و يكايك آحاد اين ملت خدمت مي‌كند. بسيجيان اين امتياز را دارند كه در ميدان اين خدمت آماده‌اند. (بيانات در جشن بزرگ منتظران ظهور هم‌زمان با هفته‌ي بسيج و روز ولادت حضرت مهدي(عج) ۳/۹/۷۸)

 

 

ب- تلاش براي تحقق حيات طيبه و حکومت جهاني اسلام

 

تشکيل حيات طيبه‌ي اسلامي

ملت ما به فضل پروردگار خواهد توانست حيات طيبه‌ي اسلامي را كه دنيا و آخرت و مادّه و معنا و علم و عبادت و رفاه در آن جمع شده است، به وجود آورد. اگر توانستيم چنين جامعه و نظامي را تشكيل دهيم، آن روز شكست واقعي را براي دشمنان جهاني اسلام ايجاد كرده‌ايم. (بيانات در مراسم بيعت ائمه‌ي جمعه، روحانيون، مسئولان، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اقشار مختلف مردم و خانواده‌هاي معظم شهداي استان‌هاي يزد و کهکيلويه و بويراحمد ۱۱/۴/۶۸)

 

ساختن مدينه‌ي فاضله‌ي مطلوب اسلام

ما نمي‌خواهيم دل خودمان را به اين خوش كنيم كه ملت ايران در سطح بين‌المللي يا در سطح بين‌المللِ اسلامي سربلند و عزيز و آبرومند است؛ اين هست؛ اما ما به اين اكتفا نمي‌كنيم. ما بايد اين توانايي را از خودمان نشان بدهيم كه بتوانيم يك جامعه‌اي بسازيم كه مورد رضاي اسلام باشد. اين كار را بايد بكنيم؛ وظيفه‌ي ما اين است. و اتفاقاً آن نقطه‌ي اساسي‌اي كه دشمنان توطئه‌گر اسلام در سطح جهان به آن توجه دارند و مي‌خواهند آن انجام نگيرد، همين است. آن كشور و جامعه‌اي كه مورد نظر اسلام است، بايد هم از لحاظ مادي و هم از لحاظ معنوي، پيشرو باشد. (بيانات در ديدار مردم شاهرود ۲۰/۸/۸۵)

 

آرمان متعالي تحقق "ليظهره علي الدّين كلّه و لو كره المشركون"

ما كه هنوز به اهداف خودمان نرسيده‌ايم؛ ما كه هنوز با آن صحنه‌ي عظيمي كه از گسترش تفكر اسلامي پديد مي‌آيد و خداي متعال در آيات قرآني آن را ترسيم كرده است - كه «ليظهره علي الدّين كلّه و لو كره المشركون» - خيلي فاصله داريم. راه، همين راه است: راه جهاد، راه تلاش، راه علم و عمل، راه اخلاص، راه صفا، راه ذكر و توجه به خدا، راه توسل به اهل‌بيت، راه زنده نگهداشتن يادگارها و ارزشهاي اسلامي؛ نه فقط در دل و ذهن، بلكه حتّي در عمل؛ اينهاست كه ما را به نتايج خواهد رساند.(بيانات در اجتماع طلاب و فضلاي حوزه‌ي علميه‌ي قم ۱/۱۲/۷۰)

 

جهاد براي تحصيل حاکميت الله و خروج از ولايت طاغوت

جهاد اسلامي كه درصدها آيه‌ي قرآن و حديث مسلّم، در زمره‌ي برترين فرايض ديني قرار گرفته و ترك آن مايه‌ي ذلت و شقاوت دنيا و آخرت شناخته شده، براي به دست آوردن چه چيز و دفاع از كدامين ارزش است؟ آيا حيات طيبه‌يي كه براي تحصيل آن بايد جهاد كرد، زندگي در زير سايه‌ي شوم ولايت غيرخداست؟ بر خاك مذلت نشستن و حاكميت جباران و ارزشهاي غيرالهي را تماشا كردن و تن به ذلت دادن است؟ و اگر چنين نيست و جهاد براي تحصيل حاكميتِ اللَّه و خروج از ولايت طاغوت به ولايتِ اللَّه است، پس چگونه مي‌توان نقش و ارزش سياست را در دين و در هدفهاي تعيين شده‌ي ديني، دست كم يا ناديده گرفت؟(پيام به حجاج بيت‌الله الحرام ۱۴/۴/۶۸)

 

پديدآوردن تمدن اسلامي، مسأله‌ي ملت ايران

مسأله‌ي ما اين نيست كه زندگي خودمان را نجات دهيم و گليم خودمان را از آب بكشيم. مسأله اين است كه ملت ايران - همچنان كه شأن اوست - در حال پديد آوردن يك تمدّن است. پايه‌ي اصلي تمدّن، نه بر صنعت و فناوري و علم، كه بر فرهنگ و بينش و معرفت و كمالِ فكري انساني است. اين است كه همه چيز را براي يك ملت فراهم مي‌كند و علم را هم براي او به ارمغان مي‌آورد. ما در اين صراط و در اين جهت هستيم. نه اين‌كه ما تصميم بگيريم اين كار را بكنيم؛ بلكه حركت تاريخي ملت ايران در حالِ به وجود آوردن آن است. (بيانات به مناسبت حلول سال ۷۳شمسي-۰۱/۰۱/۷۳)

 

سر و سامان دادن به اوضاع مستضعفين جهان

شور انقلابي را اندكي نبايد كاهش داد. انگيزه‌ي انقلابي بايد روزبه‌روز در دلهاي من و شما افزايش پيدا كند. اين كوه‌هاي گوناگون مشكلاتي كه بر سر راه مستضعفين عالم قرار دارد، جز با قدرت عزم و اراده‌ي پولادين مؤمن برداشته نخواهد شد. هدف فقط سر و سامان دادن به وضع كشور نيست. دنياي اسلام، بلكه جامعه‌ي بشريت نيازمند كمك به آنها از سوي اسلام و امت اسلامي است. مشكلات زيادي در سر راه هست؛ عزم و اراده لازم است، نگاه به دوردست لازم است. (بيانات در ديدار هزاران نفر از بسيجيان استان قم‌ ۲/۸/۸۹)

 

بسيج، پشتوانه‌ي حرکت عظيم جهاني به‌سوي معنويت و اخلاق

نظام جمهوري اسلامي پرچم معنويّت و اخلاق را بلند كرد. برافراشتن پرچم اخلاق، فقط از موضع موعظه‌گري قابل تأمين نيست؛ با حركت عظيم و اقتدار ناشي از حضور مردم، اين پرچم در دنيا برافراشته شده است. امروز ما در منبرهاي عظيم جهاني و بين‌المللي، از عدالت و مظلوميّت ملتها سخن مي‌گوييم و اين به بركت نظام جمهوري اسلامي است. قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، چنين چيزي نبود. حضور مردم و بسيج حقيقي دلها و جسمها و جانها مي‌تواند پشتوانه‌ي اين حركت عظيم جهاني باشد. اين مسؤوليت عظيم بسيج است.(بيانات در جمع يکصد و ده هزار نفر از نيروهاي بسيجي شرکت‌کننده در اردوي رزمي ـ فرهنگي علويون ۲۱/۸/۸۰)

 

 

ج- دفاع از انقلاب اسلامي و آرمان‌هاي حضرت امام خميني(ره)

 

بارِ سنگينِ حفظِ امانتِ الهي جمهوري اسلامي به مثابه‌ي ميراث انبياء الهي

من مي‌خواهم به شما جوانان عزيز، به شما پاسداران عزيز، به شما سازمانِ با عظمت و پرشكوه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، به شما بسيجيها، به شما ارتشيهاي مؤمن و دلسوز و ساخته و پرداخته‌ي انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي، به شما جوانان قشرهاي مختلف اين كشور و به خانواده‌هاي گوناگون عرض كنم كه عزيزان من! بارِ سنگينِ حفظِ اين امانتِ الهي - جمهوري اسلامي - كه امانت پيغمبران است، بر دوش شماست. جمهوري اسلامي، امانتِ تاريخي انبياي عظام الهي است. آرزوي موسي و عيسي و آرزوي همه‌ي اوليا و ائمّه‌ي بزرگوار ماست كه امروز تحقّق پيدا كرده است؛ ولو ناقص. اين، بارِ خيلي سنگين و محموله‌ي پر ارزشي است. اين را شما بايد حفظ كنيد. (بيانات در ديدار فرماندهان و اعضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به مناسبت روز پاسدار ۱۵/۱۰ ۷۳)

 

تلاش براي حفظ امانت الهي نظام اسلامي

جوانان اين ملت، ولو در لباس نظامي، هميشه مي‌خواهند و مي‌توانند براي كشورشان مفيد باشند. اما عرض من اين است كه خبره‌ي جوانان اين مملكت و سيّد فداكاران اين ملت، كساني هستند كه در همه حال متوجّه باشند كه اين امانت حاكميّت اسلام كه امروز در دست آنهاست، امانتي از همه‌ي پيامبران و اوليا و امامان است. اين، آرزوي همه‌ي كساني بود كه در دوران محروميّت انسانها از حاكميّت الهي، در غربت مردند و در شكنجه‌گاهها رنج كشيدند و آرزو كردند كه خداي متعال يك وقت به آنها فَرَج دهد. اين، آرزوي همه است و نتيجه‌ي قرنهاست. بايد با همه‌ي توان، قدرت، هوشياري و بيداري، از اين محافظت كرد. ( بيانات در مانور عظيم عاشورا توسط "سپاه پاسداران انقلاب اسلامي"، ۲۵/۰۳/۷۴)

 

وظيفه‌ي اول؛ حفظ موجوديت انقلاب و نظام جمهوري اسلامي

حفظ موجوديت انقلاب، كار اول ماست كه در استمرار نظام جمهوري اسلامي تجسم يافته است. به همين خاطر، امام(ره) مكرر مي‌فرمودند: حفظ نظام اسلامي، واجبترين فريضه است. انقلاب، از نظام جمهوري اسلامي جدا نيست. نبايد كسي خيال كند كه اين دو از هم جدا هستند. تجسم انقلاب، نظام جمهوري اسلامي است كه همه‌ي قلدرهاي دنيا دست به دست هم داده بودند، تا او را ريشه‌كن كنند. (بيانات در مراسم بيعت جمع کثيري از بسيجيان نمونه ۶/۴/۶۸)

 

افتخار سربازي براي دفاع از انقلاب اسلامي

چه‌كسي مي‌تواند افتخار سربازي را كه جانانه در راه انقلاب و دين و ميهن و ملتش مي‌جنگد، انكار كند؟ افتخاري از اين بالاتر وجود دارد كه كسي در راه هم‌ميهنان و كشور و انقلاب و عقيده‌اش مبارزه كند؟ اين، افتخار خيلي بزرگي است. اين افتخار، در جبهه‌ها براي رزمندگان گوناگون ما به نقطه‌ي انتها رسيد. (بيانات در ديدار با جمع کثيري از خانواده‌هاي معظم اسرا و مفقودان شهرهاي تهران، کرج، ورامين، قم، کاشان، زنجان و اهواز ۲۳/۵/۶۸)

 

وظيفه‌ي دفاع از نظام اسلامي

برنامه بسيج منسجم و مشخص و عبارت از حراست از دستاوردهاي انقلاب و هويت اصلي انقلاب اسلامي است. (در جمع بسيجيان استان اردبيل  ۶/۵/۷۹)

همه‌ي ما موظف به دفاع از ارزشهاي الهي - كه امروز در اين نظام اسلامي مجسم است - هستيم. دفاع از استقلال اين كشور اسلامي، دفاع از تماميت ارضي آن است. دفاع از انقلابي كه اين همه بركات و خيرات براي همه‌ي دنيا داشته و هر حركتي كه شما كرديد و هر تيري كه زديد و هر گلوله‌يي كه به سمت دشمن پرتاب كرديد و هر شبي را كه به صبح رسانديد، ان‌شاءاللَّه در حفاظت اين نظام و به ثمر رسيدن نتايج آن، تأثير گذاشته است.(بيانات در ديدار با گروهي از رزمندگان بسيجي نمونه‌ي سراسر کشور ۲/۹/۶۸)

وظيفه‌ي من، وظيفه‌ي شما اين است كه از محتواي انقلابي، از اصول با ارزشِ انقلاب دفاع كنيم و نگذاريم اين مباني با ارزش و اين ارزشهاي والا ناديده گرفته بشود؛ اين وظيفه‌ي ماست.(بيانات در ديدار با جمعي از مردم آذربايجان شرقي ۲۸/۱۱/۸۷)

 

ضرورت دفاع همه‌ي ملت از ارزش‌هاي انقلاب

همه بايد بدانند كه توطئه‌ي دشمن نسبت به انقلاب تمام نشده است. بزرگ و كوچك ما، زن و مرد ما، عالم و جاهل ما، همه بايد خود را سربازِ مدافع از ارزشهاي انقلاب به‌حساب بياورند. هر كدامِ ما هر جا مشغول خدمت هستيم، بايد آن‌جا را سنگر بدانيم. اگر اهل جهاد باشيم، هرجا هستيم، سنگر است.(بيانات در ديدار با فرزندان ممتاز شاهد و مديران و معلمان نمونه‌ي مدارس شاهد به همراه مسئولان بنياد شهيد انقلاب اسلامي، گروهي از خانواده‌هاي معظم شهدا و جانبازان استانهاي تهران و مازندران، مردم و مسئولان شهرهاي نور و محمودآباد، و اساتيد و دانشجويان دانشگاه تربيت مدرس ۱۳/۶/۷۰)

 

مسئوليت پاسداري از هويت ملي و ديني

از بزرگترين مسؤوليتهاي يك مجموعه‌ي بسيج در كشور اين است كه از هويّت ملي و ديني پاسداري مي‌كند و بايد پاسداري كند.(بيانات در جمع يکصد و ده هزار نفر از نيروهاي بسيجي شرکت‌کننده در اردوي رزمي ـ فرهنگي علويون ۲۱/۸/۸۰)

 

آينده‌ي روشن جمهوري اسلامي

ان‌شاءاللَّه فرداي اين كشور و فرداي اين ملت، به بركت استقامت ملت ايران و استقامت جوانان ما و ايمان راسخ و عميق آنها، فردايي خواهد بود كه هم دشمنان را ناكام خواهد كرد، هم دوستان را شاد خواهد نمود و هم به فضل پروردگار ملتها را به سوي اين الگو سوق خواهد داد. (بيانات در ديدار کارگران و معلمان در آستانه‌ي روز کارگر و روز معلم ۹/۲/۷۷)

ان‌شاءاللَّه اين ملت، روزي را خواهد ديد كه بر همه‌ي دشمنان خود، در سراسر عالم، پيروز خواهد شد و دشمنان، به‌كلي قدرت دست‌اندازي به اين كشور و اين ملت را از دست خواهند داد. (بيانات در جمع مردم استان چهار محال و ‌بختياري، در استاديوم ورزشي شهرکرد ۱۵/۷/۷۱)

 

تداوم راه امام(ره)

همه‌ي نيروهاي مؤمن وظيفه دارند كه به خدا توكّل و اعتماد كنند. راه روشن و منوّري كه امام بزرگوار بر روي اين ملت گشوده است، اين راه را ان‌شاءاللَّه دنبال كنند. (بيانات در ديدار گروه کثيري از پاسداران و بسيجيان به‌مناسبت ميلاد امام حسين(ع) و روز پاسدار ۲/۹/۷۷)

 

تداوم راه انقلاب اسلامي

تداوم راه پر افتخار انقلاب اسلامي كه كشور را به قله‌ي رفيع هدفهاي بزرگ مي‌رساند به نيرو و نشاط جوانانه‌ي شما نيازمند است و امروز بار اين وظيفه‌ي بزرگ بر دوش شما است. (پيام به ملت ايران به‌مناسبت بيستمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ۲۱/۱۱/۷۷)

 

مجاهدت براي حفظ عزت ملت ايران

عزّتي را كه امروز به بركت اسلام و با مجاهدت مردم براي كشور به‌وجود آمده است، بايد با همه‌ي وجود حفظ كرد؛ اين يكي از ميدانهاي مجاهدت است. (بيانات در ديدار اعضاي مجلس خبرگان رهبري ۱۹/۶/۸۲)

 

آرمان‌هاي جمهوري اسلامي

آرمانهاي جمهوري اسلامي - كه در خطابه‌ي دانشجويان عزيز به آن اشاره شد - آرمانهاي والاي انساني و الهي است. آرمانهاي جمهوري اسلامي، تعالي انسان، پيشرفت انسان، رفاه انسان، اقتدار جامعه، پيشرفت در همه‌ي ميدانهاي معرفت انساني، حمايت از عدل در سراسر جهان و مقابله با زورگويان و تجاوزگران و زياده‌طلبان است. اينها آرمانهايي است كه وقتي يك ملت خود را به آنها معتقد و ملتزم بداند، هم در پيشگاه خداوند و در ملكوت اعلي‌، و هم در پيشگاه همه‌ي آحاد انسانيت در سراسر جهان ارج و قدر خواهد يافت. به همين دليل است كه نظام جمهوري اسلامي با طرح آرمانهاي والاي خود در محيط جهاني - كه مثل نسيم بهاري در همه جاي جهان جاري شد و به گوش همه رسيد - در چشم ملتها موقعيت بسيار والايي پيدا كرد. امروز در سرتاسر جهان هر جا كه اثر مخرب تبليغات پُرحجم دشمنان راه را مسدود نكرده باشد، ملتهاي جهان، ملت ايران را به چشم عظمت و بزرگي نگاه مي‌كنند و براي شما قدر مي‌شناسند... ما براي ملتِ خود اقتدار را نه براي تجاوزطلبي، رفاه را نه همراه با شكاف اجتماعي، پيشرفت علمي را نه با غفلت از آرمانهاي معنوي؛ بلكه رفاه را با عدالت، پيشرفت علمي را همراه با امنيت رواني و روحي، و اقتدار را همراه با نگاه برادرانه به همه‌ي ملتهاي جهان طالبيم؛ اينها آرمانهاي جمهوري اسلامي است.(بيانات در مراسم تحليف و اعطاي سردوشي در دانشگاه افسري امام علي(ع) ۲/۱۰/۸۳)

 

آرمان‌هاي دست يافتني ملت ايران

آرمانهايي كه ملت ايران تصوير كرده است، البته آرمانهاي بلندي است؛ اما اين آرمانها دست يافتني است. پرچم عدالت اسلامي را برافراشتن، از آن دفاع كردن و در راه آن حركت كردن، يك آرمانگرايي پوچ و بي‌نتيجه نيست، آنچنان كه بعضي سعي مي‌كنند اين‌طور القاء كنند. اين، عملي است.(بيانات در ديدار مردم دامغان ۱۹/۸/۸۵)

 

رسيدن به آرمان‌هاي بلند با پشتيباني مردم مؤمن و غيور

مي‌گويند: مگر مي‌شود در كشور عدالت اجتماعي را مستقر كرد؟! من عرض مي‌كنم: بله؛ همه‌ي آرمانهاي اين ملت و انقلاب - از جمله عدالت اجتماعي - را مي‌شود با پشتيباني اين مردم مؤمن و غيور - كه مثل كوه ايستاده‌اند - به نتيجه رساند. بيست سال قبل، آن روزي كه ما درگير دفاع مقدس بوديم و از ميهنمان دفاع مي‌كرديم، قدرتها ساده‌ترين سلاحها را هم حاضر نبودند به ما بفروشند؛ حتّي به دو برابر قيمت هم نمي‌فروختند. سيل سلاحها و ابزارهاي مدرن از اروپا و امريكا و شوروي سابق به سمت عراق و صدام جنايتكار روانه بود، آن وقت ما براي ساده‌ترين سلاحها - اگر نداشتيم - بايستي با هزار مشكل مواجه مي‌شديم تا شايد بتوانيم يا نتوانيم آن را تهيه كنيم. آن روز اگر كسي مي‌گفت اين ملت، اين جوانان و اين همتهاي انقلابي و مؤمن، يك روز خواهد توانست اين همه ابزارهاي موشكي را در خليج فارس يا در نقطه‌ي ديگري به عنوان آزمايش و رزمايش منفجر بكند، كسي باور مي‌كرد؟ اما ملت ما توانست.(بيانات در ديدار مردم دامغان ۱۹/۸/۸۵)

 

صيانت از جمهوري اسلامي اوجب واجبات است

امام حراست و صيانت از جمهوري اسلامي را اوجب واجبات ميدانست. اوجب واجبات، نه از اوجب واجبات. واجب‌ترين واجبها، صيانت از جمهوري اسلامي است؛ چون صيانت اسلام - به معناي حقيقي كلمه - وابسته‌ي به صيانت از نظام سياسي اسلامي است. بدون نظام سياسي، امكان ندارد.(خطبه‌هاي نماز جمعه‌ي تهران در حرم امام خميني(ره) در بيست و يكمين سالگرد ارتحال حضرت امام خميني(ره) ۱۴/۳/۸۹)

 

تبديل جمهوري اسلامي به الگويي اسلامي

همه بايد تلاش كنيم، دولت و ملت بايد تلاش كنند؛ اين كشور بايد به عنوان يك الگوي اسلامي ساخته شود. جنبه‌هاي اقتصادي، جنبه‌هاي فرهنگي بايد به وسيله‌ي مسئولان، به وسيله‌ي مردم، به وسيله‌ي آحاد جوانان بايد مورد اهتمام قرار گيرد؛ همه بايد احساس مسئوليت كنند.(بيانات در ديدار مردم شهرستان کازرون ۱۶/۲/۸۷)

 

حفظ شجره‌ي طيبه‌ي انقلاب توسط همه‌ي آحاد مردم

اين شجره‌ي طيبه‌اي را كه امام بزرگوار غرس كرد و خداي متعال بركت بخشيد و شاخ و برگ آن را اين‌چنين گسترده كرد، همه با هم بايد حفظ كنيم؛ هم مسؤولان، هم آحاد مردم، هم نخبگان سياسي، هم نخبگان علمي، هم اهل حوزه، هم اهل دانشگاه، هم كارگر و هم همه‌ي قشرهاي ديگر. اين، وظيفه‌ي همه است؛ همه، انقلاب و كشور را بايد از خود بدانند؛ همه، نظام جمهوري اسلامي را بايد از خود بدانند؛ همه، امت جمهوري اسلامي‌اند. (بيانات در مراسم هفدهمين سالگرد ارتحال حضرت امام خميني(ره) ۱۴/۳/۸۵)

 

بسيجي، معتقد به دفاع از انقلاب اسلامي

امروز هم عناد و دشمني استكبار امريكا، سرمايه‌دارهاي بزرگ جهاني، رژيم اشغالگر قدس و ارتجاع ادامه دارد و با آن مخالفت مي‌كنند. انقلاب ما كه به پيروزي رسيد، نظام جمهوري اسلامي متولد شد. پس، دفاع از اين نظام، اولين و مقدسترين و واجبترين فرايض ملت ايران است، و بسيجي كسي است كه سينه‌اش را سپر مي‌كند و با هر وسيله‌يي كه در اختيارش باشد، دفاع از انقلاب را به عهده مي‌گيرد؛ چون در حقيقت از اسلام و قرآن دفاع كرده است. (بيانات در مراسم بيعت جمع کثيري از بسيجيان نمونه ۶/۴/۶۸)

 

بسيجي؛ مجاهد في‌سبيل‌الله براي حفظ نظام

خوب، جوانان بسيجي ما - از پسرها و دخترها - در بخشهاي مختلف مشغول تلاش هستند؛ تلاش فكري، تلاش علمي، تلاش سياسي، تلاش اجتماعي؛ همه‌ي اينها وقتي براي خدا و براي انجام وظيفه باشد، مجاهدت و جهاد في‌سبيل‌اللَّه است. بسيجي آن كسي است كه اين كارها را انجام مي‌دهد. در همه‌ي اينها بايد آن خط روشن و صحيح را در نظر گرفت؛ يعني خط انقلاب، خط حفظ نظام، خط احياي دين. (بيانات در ديدار هزاران نفر از بسيجيان استان قم‌ ۲/۸/۸۹)

 

حمايت و دفاع از اصول مسلم اسلامي از اساسي‌ترين‌ کارهاي بسيج

از جمله‌ي اساسي‌ترين كارهائي كه بر عهده‌ي بسيج است و در بافت دروني هويت بسيج دخالت دارد، عبارت است از حمايت و دفاع از اصول مسلّم اسلامي. اين هم در بيانات امام هست؛ اصول تغييرناپذير اسلامي. اينجا بسيج، يك نقش فرادوره‌اي پيدا ميكند. بسيج نگاه ميكند ببيند كه اين حركت عمومي انقلاب و نظام از مسيرِ درست منحرف نشود؛ مراقب است كه انحراف به وجود نيايد؛ هر جا انحرافي مشاهده شد، بسيج در مقابل آن مي‌ايستد. اين از جمله‌ي خصوصياتي است كه مربوط به بسيج است؛ يعني در مقابل انحرافات مي‌ايستد. خط مستقيم به سمت اهداف والاي انقلاب اسلامي، بدون هيچگونه انعطاف و انحراف؛ از خصوصيات بسيج اين است. اين ديگر نگاهي از بالاست، نگاهي فرادوره‌اي است؛ در واقع فرازماني است. در بعضي از بخشها ممكن است اشكالاتي پيش بيايد؛ حركت عمومي بايد حركت مستقيمي باشد. اين نگاه، نگاه بسيجي است.(بيانات در ديدار بسيجيان استان كرمانشاه‌ ۲۲/۷/۹۰)

 

دفاع از مرزهاي هويت ملي و شخصيت ديني و اسلامي

درست است كه امروز دفاع از مرزهاي جغرافيائي نيست، دوران جنگ مسلحانه‌ي دفاع از كشور امروز مطرح نيست، اما دفاع از مرزهاي هويت ملي چرا؛ اين مطرح است؛ دفاع از مرزهاي شخصيت ديني و اسلامي چرا؛ دفاع از مرزهاي عقيدتي چرا؛ اينها هست. همه‌مان مسئوليم. جوانِ امروز اگر در آن دوره نبوده است تا در مقابل دشمن بايستد و از هجوم او ممانعت كند و از خانه‌ي خود و شهر خود دفاع كند، امروز ميتواند در ميدان شرف و افتخارِ دفاع از شخصيت ملي، از عزت ملي، از هويت ملي، از عقيده‌ي مستحكم اسلامي نقش ايفاء كند. دختران و پسران جوان، زنان و مردان مؤمن همه ميتوانند نقش ايفاء كنند. اين روحيه بايد حفظ شود.(بيانات در اجتماع مردم گيلان‌غرب ۲۳/۷/۹۰)

 

حضور دائمي نيروهاي حزب‌اللهي و بسيجي در صحنه‌ي مقابله با دشمنان

شما جوانها بايد دائم در صحنه باشيد. بايد دائم نشان دهيد كه جمهوري اسلامي آسيب‌ناپذير است. نيروي مؤمن بسيج و نيروهاي حزب‌اللهي در سرتاسر كشور و آحاد مؤمن در اين كشور، بايد كاري كنند كه اميد امريكا و صهيونيستها و بقيه‌ي قدرتهاي دشمن از جمهوري اسلامي به كلي قطع شود.(بيانات در ديدار فرماندهان گردانها، گروهانها و دسته‌هاي عاشوراي نيروي مقاومت بسيج سراسر کشور، در سالروز شهادت امام سجاد(ع) ۲۲/۴/۷۱)

 

 

د- مجاهدت براي تحقق ارزش‌هاي اسلامي

 

لزوم اجراي ارزش‌هاي اسلامي در همه‌ي عرصه‌هاي فردي و اجتماعي

اساس تمسّك به ولايت، تمسّك به ارزشهاي اسلامي است. هر چه را كه در اسلام ارزش است، بايد در صدد باشيد در عمل جذب كنيد. چه ارزشهاي فردي - مثل آنچه كه به رابطه و علقه‌ي هر كس با خداي خود ارتباط پيدا مي‌كند و يكي از مهمترين ارزشهاي اميرالمؤمنين عليه‌الصّلاة والسّلام؛ يعني ارتباط با خدا، توسّل به پروردگار و خوب كردن رابطه‌ي خود و خدا بودن - چه ارزشهاي اجتماعي كه مربوط به جامعه است - مانند ارزشهاي سياسي، اقتصادي و بين‌المللي - و چه ارزشهايي كه مربوط به آداب و عادات عمومي است. ببينيد اسلام كدام خصوصيّت و عمل را ارزش دانسته است؛ آن وقت سعي در پياده كردن آن داشته باشيد. به تعبير ديگر، آن ارزشها را در محيط كار، در انتخاب همكاران، در اجراي مأموريت و در تهيه كردن طرح براي بخشي كه مشغول كار در آن هستيد، حتماً اعمال كنيد. اين به معناي تمسّكِ كامل به ولايت است. (بيانات در ديدار كارگزاران نظام در روز "عيد غدير" ۰۸/۰۳/۷۳)

 

وظايف بسيج در حفظ فضاي سالم کشور و منزوي کردن زشتي‌ها و آلودگي‌ها

امروز وظيفه‌ي بسيج، حفظ فضاي سالم در كشور و منزوي كردن زشتي و آلودگي و غفلت و ريا و نفاق و شرك است. امروز نسل نوخاسته‌ي كشور، با كمال صفا و پاكي به دنبال حقيقت مي‌دود و تشنه‌ي آن است. در كجاي كشور، شما جوانان نوخاسته - پسر و دختر - را مي‌بينيد كه تشنه‌ي حقيقت و معنويّت و فهميدن و درست فهميدن نباشند؟ اين نسل پُرعددِ امروزِ كشور ما با صفاي ذاتي جواني خود و با تربيت اسلامي جامعه‌ي ما، دنبال حقيقت است؛ اما در كمين اين نسل، گرگان درنده و روبهان حيله‌گري هستند. در كمين نسل نوخاسته‌ي جوان ما كساني نشسته‌اند كه مي‌خواهند او را بفريبند، يا بدرند و از بين ببرند.(بيانات در جمع يکصد و ده هزار نفر از نيروهاي بسيجي شرکت‌کننده در اردوي رزمي ـ فرهنگي علويون ۲۱/۸/۸۰)

 

 

هـ- عدالت‌طلبي و تحقق مساوات

 

اهميت عدالت در اسلام

در اسلام، عدالت مسأله‌ي بسيار مهمي است. ارزشي كه از نظر اسلام به‌هيچ‌وجه و در هيچ شرايطي مورد مناقشه قرار نمي‌گيرد، عدالت است. عدالت، هدف پيغمبران است؛ هدف انقلاب اسلامي هم بوده است. در سايه‌ي عدالت، زندگي مردم مي‌تواند با رفاه و توسعه‌ي مادي به سمت اهداف معنوي هم حركت كند. (بيانات در اجتماع مردم رفسنجان ۱۸/۲/۸۴)

 

قسط و عدل مقدمه‌ي واجب براي کمال نهايي انسان‌ها

قسط و عدل، واجب‌ترين كارهاست. ما رفاه را هم براي قسط و عدل مي‌خواهيم. كارهاي گوناگون ـ مبارزه، جنگ، سازندگي، توسعه ـ را براي قسط و عدل مي‌خواهيم؛ براي اين‌كه در جامعه عدالت برقرار شود، همه بتوانند از خيرات جامعه استفاده كنند و عدّه‌اي محروم و مظلوم واقع نشوند. در محيط قسط و عدل است كه انسان‌ها مي‌توانند رشد كنند، به مقامات عالي بشري برسند و كمال انساني خودشان را به دست آورند. قسط و عدل، يك مقدّمه‌ي واجب براي كمال نهايي انسان است. چطور مي‌شود به اين قضيه بي‌اعتنايي كرد؟ (بيانات در ديدار با جمعي از فرماندهان و پرسنل نيروي انتظامي ۲۵/۴/۷۶)

 

تحقق عدالت، آرمان بزرگ مجاهدين راه حق

اگر كسي تصور كند كه ممكن است دين الهي و واقعي - نه فقط دين اسلام - تحقق پيدا كند، ولي در آن عدل اجتماعي به معناي صحيح و وسيع آن تحقق پيدا نكرده باشد، بايد بداند كه اشتباه مي‌كند. هدف پيامبران، اقامه‌ي قسط است: «ليقوم النّاس بالقسط». اصلاً پيامبران آمدند تا اقامه‌ي قسط كنند. البته، اقامه‌ي قسط يك منزل در راه است و هدف نهايي نيست؛ ليكن آنها كه آمدند، كار اولشان اين است كه اقامه‌ي قسط كنند و مردم را از شر ظلم و جور طاغيان و ظالمان نجات دهند. هدف حكومت ولي‌عصر (عجّل‌اللَّه‌تعالي‌فرجه‌الشّريف) در آخر زمان هم باز همين عدل است. (بيانات در ديدار با مسئولان و کارگزاران نظام جمهوري اسلامي، در آستانه‌ي يازدهمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران ۹/۱۱/۶۸)

 

تأمين عدالت، هدف اصلي نظام جمهوري اسلامي

هدف اصلي در كشور ما و در نظام جمهوري اسلامي، عبارت از تأمين عدالت است و رونق اقتصادي و تلاش سازندگي، مقدّمه‌ي آن است. ما نمي‌خواهيم سازندگي كنيم كه نتيجه‌ي اين سازندگي يا نتيجه‌ي رونق اقتصادي، اين باشد كه عدّه‌اي از تمكّن بيشتري برخوردار شوند و عده‌اي فقيرتر شوند. اين، به هيچ‌وجه مورد رضاي الهي و رضاي اسلام و مورد قبول ما نيست. ما مي‌خواهيم سازندگي شود و كشور رونق اقتصادي و پيشرفت مادّي پيدا كند و ازلحاظ اقتصادي رشد كند، تا بتواند به عدالت اجتماعي نزديك شود و فقير نداشته باشيم؛ تا ديگر، طبقات محروم در جامعه، احساس محروميت نكنند و محروم نباشند؛ تا منطقه‌ي محروم در كشور نداشته باشيم و فاصله‌ي بين فقير و غني، روزبه‌روز كمتر شود. اين، هدف اصلي است. (بيانات به مناسبت حلول سال ۱۳۷۲ هجري شمسي)

 

تلاش براي دستيابي به جامعه‌ي علوي

آن جامعه‌اي الهي است، كه در آن، عدالت باشد. والّا، جامعه‌اي كه در آن عدالت نبود؛ فاصله‌هاي عميقِ طبقاتي وجود داشت؛ عدم برخورداري يك جمع كثير از مردم به سودِ برخورداريهاي نابحقِ ديگران وجود داشت، اين جامعه، اسلامي نيست. اين ج