همدلی به سبک بچه های صنعتی اصفهان - منصوره فیض بخشیان

منصوره فیض بخشیان - همدلی به سبک بچه های صنعتی اصفهانصندوق پیام 0   |  پرينت   |  بازدید:1800

در این بخش گفتگویی داریم با جناب آقای محمدامین گنجی دبیر کانون هلال احمر دانشگاه صنعتی اصفهان در حاشیه ی چهاردهمین بازارچه ی خیریه ی آرتوان.
در این بخش گفتگویی داریم با جناب آقای محمدامین گنجی دبیر کانون هلال احمر دانشگاه صنعتی اصفهان در حاشیه ی چهاردهمین بازارچه ی خیریه ی آرتوان.
1)    لطفا بفرمایید هدف کلی تشکیل آرتوان و تداوم آن برای چهاردهمین سال برگزاری اش چیست؟
در واقع امروز آرتوان برندی شده برای اهدافی متعالی تر از یک کمک و دستگیری ساده. آرتوان فضایی است برای گردهمایی دانشجویان خلاق، علاقمند و نیکوکار به صورت داوطلبانه و زمینه-ای است برای کسب تجربه ی بیشتر دانشجویان. چراکه آرتوان نه فقط یک بازارچه ی محلی دانشگاهی بلکه رویدادی است که یک شهر را درگیر کرده است. خرید انواع و اقسام نیازهای رایج دانشجویان و عرضه و فروش آن ها در بازارچه، تولید برخی محصولات بازارچه نظیر گیاهان و گل هایی که دانشجویان دانشکده ی کشاورزی پرورش داده اند، همه و همه باعث شده تا این بازارچه چیزی فراتر از یک بازارچه ی معمولی محلی باشد. شبیه سازی بازارچه ها و فروشگاه های سطح شهر بصورت مدلی کوچکتر و جذاب تر در این بازارچه یکی دیگر از ویژگی هایی است که این عمل خداپسندانه را منحصربه فرد تر کرده است. طراحی دکور این بازارچه با محصولاتی کاملا اسقاطی و بازیافتی، علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، در جهت استفاده ی بهینه و دوری از مصرف گرایی و اسراف فرهنگ سازی کرده است. و هنر هم این است با حداقل ها پربازده ترین خدمات ارائه شود. امسال هم چون سال های گذشته همدلی و شور بچه-ها از هر عامل خارجی و مانع دیگری پیشی گرفته و گویا افزایش قیمت ها در برابر این حجم از حس خوب و مهربانی نتوانسته کاری را پیش ببرد.
هرساله با سودی که از بازارچه جمع آوری می شد طبق مشورت مجمع هلال احمر و مشورت اعضای کانون هلال احمر این سود در مسیر خیرخواهانه ای مصرف می شد. همانطور که سود یازدهمین بازارچه صرف آزادسازی دو زندانی و برگشتن این دو عزیز به کانون خانواده هایشان شد و دوازدهمین بازارچه زمینه ای شد برای آموزش حرفه به زنان سرپرست خانوار.
2) امسال در بازارچه اعضایی در حمایت از اوتیسم حضور داشتند، در این باره توضیح می دهید؟
هرساله باتوجه به پرمخاطب بودن برنامه  انجمن های خیریه برای هدف جذب حامی در بازارچه فعالیت هایی انجام می دهند و چون هدف بازارچه هم کمک و همدلی و یاری دادن به هم نوع است جذب حامی در این بازارچه حکم همان یک تیر و دو نشان دارد. باوجوداین، باتوجه به محدودیت فضا، هرساله تنها یک خیریه قادر به حضور و تبلیغات خواهد بود. امسال هم به رسم هرساله انجمن خیریه تحت عنوان حمایت از کودکان اوتیسم در این خیریه حضور دارند. همچنین خود بچه های اوتیسم هم در روز دوشنبه 13 اسفند در بازارچه اجرای موسیقی داشتند. حضور این بچه ها علاوه بر کمک و حمایت از آن ها، زمینه ی تغییر نگرش نسبت به این قشر از مردم را فراهم کرد و نشان داد که عدم وجود یک توانایی خاص لزوما به معنای ناتوانی مطلق نیست. ضمن اینکه حضور انجمن های خیریه همچون انجمن "توانخواهان فردا" که در بازارچه-ی سال قبل حضور داشتند باعث شد تا علاوه بر جذب حامی، در جشن سالانه ی هلال احمر که با عنوان "آوات" برگزار می شود از این عزیزان دوباره دعوت شود و سود جشن هم به همین انجمن تعلق گیرد.
3) اقلام محصولات بازارچه نسبت به سال های قبل چه تغییری کرده است؟
امسال طبق تجربه ای که از سال های قبل داشتیم، اجناسی که مخاطب کمتری داشتند را با هدف جذب مخاطب بیشتر و افزایش سود حذف کردیم و اجناس پرمخاطبی را جایگزین کردیم. همچنین اگرچه تنوع اجناس کمتر شده اما کیفیت به شدت افزایش پیدا کرده و همین باعث شده تا بازارچه ی امسال در اولین روز بازگشایی خود تا 4 میلیون تومان فروش نسبت به سال های گذشته داشته باشد.
4) استقبال از بازارچه از طرف دانشجویان و اساتید نسبت به سال قبل چطور بوده است؟
قبل از برگزاری دوستان تیم تبلیغات برای اساتید دعوت نامه هایی طراحی و ارسال کردند و اساتید هم به رسم هرساله در این نمایشگاه و بخصوص در روز افتتاحیه استقبال کم نظیری به عمل آوردند. سود فروش امسال هم که پیش از این عرض کردم سندی است بر استقبال فوق العاده ی دانشجویان.
علاوه برآن، از معاونت فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان و مسئولین دانشگاه هم که در زمینه ی حمایتی و هم مجوز استفاده از امکانات ترابری و تدارکاتی دانشگاه به آرتوان کمک کردند متشکرم. همچنین حضور مسئولین در بازارچه مایه ی دلگرمی و امید بود.
5) باتوجه به موقعیت مکانی دانشگاه صنعتی اصفهان مخاطب عامه نسبت به تعداد دانشجویان خیلی کمتر حضور دارند. آیا به عنوان دبیر هلال احمر درنظر دارید تا این مشکل برای سال آینده برطرف شود؟ و برای حل این معضل به همکاری کدام ارگان یا سازمان نیاز است؟
همانطور که هر دانشگاه قوانین انتظاماتی و حراستی خودش را دارد، نمی توان به سخت گیری مسئولین انتظامات و مسئولین درهای ورودی خرده گرفت یا آن را معضل دانست. اما درنظر داریم برای سال آینده با هماهنگی و طبق گفتمان هایی که درنظر داریم انجام شود، در بازه ی یک هفته ای بازارچه ی آرتوان اجازه ی ورود و بازدید از بازارچه به عامه داده شود (طبق اینکه چنین اجازه ای به هیچ وجه به غیر دانشگاهیان داده نمی شود). علاوه براین حضور مردم مستلزم تبلیغات وسیع در سطح شهر و چاپ بنر و عناصر تبلیغاتی است و به علت بودجه ی کم هلال احمر دانشگاه و تلاش برای به حداقل رساندن هزینه های بازارچه این مهم جز با همکاری مسئولین و کمک سازمان های ذی ربط برای تبلیغات وسیع تر امکان پذیر نیست. اما جدا از این موارد، بچه های تیم تبلیغات تا حد امکان در فضای مجازی تبلیغ کردند و لینک بین دانشگاه صنعتی اصفهان و سایر دانشگاه ها برای حضور در این رویداد وجود داشته است. مجمع استانی هلال احمر هم در سطح دانشگاه ها تبلیغاتی انجام داده اند.
6) آرتوان امسال اسپانسر ویژه ای داشت، که نشان داد آرتوان نه تنها یک بازارچه ی خیریه ی معمولی که بازاری برای همدلی بیشتر با همه ی کسانی است که دربرابرشان مسئولیم. دراین باره توضیح می دهید؟
اسپانسرهایی که هرساله در آرتوان حضور دارند طبق سایر اسپانسرینگ ها و سرمایه گذاری ها، مبلغی به بازارچه پرداخت نمی کنند بلکه فقط کمکی خواهند کرد که برای گردش مالی بیشتر بازارچه و جذب بیشتر مخاطب. امسال اسپانسر برنامه و تیم تبلیغات بن هایی را طراحی کردند که به ازای هر 10 هزار تومان خرید دانشجویان یک بن قرعه کشی به آن ها اهدا می شود. به این صورت گردش مالی بالا خواهد رفت. امسال هم شرکت "تاریانا" بچه ها را با جوایز نقدی و غیرنقدی سوپرایز می کند و در آخر رویداد نیز طبق بن های اهدایی، قرعه کشی یک میلیون تومانی انجام خواهد شد.
موضوعی که اسپانسر امسال را ویژه کرده است، حمایت آرتوان از اعضای تیم تاریانا است که با کار استارتاپی خود در دانشگاه صنعتی اصفهان اقدام به کارآفرینی کرده اند و این نشان می دهد آرتوان علاوه بر اهداف کمک به افراد نیازمند، حمایتی است برای شرکت هاس استارتاپی و کارآفرینانی که از بین دانشجویان همین دانشگاه برای کارآفرینی اقدام کرده اند.
ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید.

گزارشگر:خانم منصوره فیض بخشیان