اوبونتو دوباره هک شد - Ubuntu was hacked

Ubuntu was hacked - اوبونتو دوباره هک شدصندوق پیام 0   |  پرينت   |  بازدید:830

شرکت سازنده‌ی توزیع لینوکسی اوبونتو (Ubuntu) که یک توزیع محبوب در دنیا به شمار می‌رود، اظهار کرده است کهوب‌سایت انجمن (forums) رسمی اوبونتو پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته به وسیله‌ی هکری ناشناس مورد حمله‌ی سایبری قرار گرفته و اطلاعات حساب کاربری مربوط به ۲ میلیون کاربر آن هک شده است
کانونیکال (Canonical) که توسعه دهنده‌ی سیستم عامل است، طی گزارشی در جمعه‌ی گذشته اظهار کرده که ۲ میلیون نام کاربری، آدرس ایمیل و آدرس آی‌پی وابسته به انجمن اوبونتو در اختیار مهاجم سایبری ناشناسی قرار گرفته است. مهاجم قادر به استخراج یک آسیب‌پذیری تزریق اس‌کیواِل (SQL injection) موجود در یک افزونه‌ی استفاده شده به وسیله‌ی نرم‌افزار قدیمی انجمن‌ساز vBulletin بوده است. این آسیب‌پذیری باعث دسترسی هکر به پایگاه داده‌ی انجمن شده اما این شرکت اظهار کرده که فقط داده‌های کاربری محدودی مورد دستیابی قرار گرفته و دانلود شده است. در سال ۹۲ هم به خاطر آسیب‌پذیری این نرم‌افزار انجمن‌ساز، انجمن رسمی اوبونتو به وسیله‌ی هکری با نام کاربری توییتر sputn1k هک شده و اطلاعات ۱.۸۲ میلیون کاربر آن افشا شده بود.

⭕️در این بیانیه اظهار شده که هیچ کد یا مخزن داده‌ای در دسترس قرار نگرفته و مهاجم سایبری نمی‌تواند هیچ داده‌ای در پایگاه داده بنویسد یا دسترسی shell (نرم‌افزاری سیستمی که یک رابط کاربری برای استفاده از هسته‌ی سیستم عامل ایجاد می‌کند) را به دست بیاورد. به علاوه، مهاجم سایبری نمی‌تواند به دیگر سرویس‌های اوبونتو و کانونیکال دسترسی داشته باشد.

⭕️پس از این اتفاق، سرورها به طور کامل پاک‌سازی شده، بازسازی و تقویت خواهند شد؛ همچنین تمامی رمزهای عبور تعویض شده و نرم‌افزار انجمن (فروم) وصله‌ی امنیتی کاملی دریافت خواهد کرد.