اندروید امن تر است یا iOS - Android or iOS is more secure

Android or iOS is more secure - اندروید امن تر است یا iOSصندوق پیام 0   |  پرينت   |  بازدید:1343

بازيگران اصلي عرصه بازار گوشي‌هاي تلفن همراه دنيا، طي سال‌هاي اخير جست‌وخيزها و فرازهايي داشته‌اند تا خود را به عنوان شرکت‌هايي معرفي کنند که آمادگي انجام هر نوع امر خطيري هستند
بازيگران اصلي عرصه بازار گوشي‌هاي تلفن همراه دنيا، طي سال‌هاي اخير جست‌وخيزها و فرازهايي داشته‌اند تا خود را به عنوان شرکت‌هايي معرفي کنند که آمادگي انجام هر نوع امر خطيري هستند. با اين حال، مهم نيست ک کاربر چه تعداد به‌روزرساني دريافت مي‌کند، يا چه ويژگي‌هاي جالب و جديدي اضافه شده‌اند، امنيت همواره به عنوان اصلي‌ترين ويژگي در زمينه امنيت مطرح بوده است.
و اين مبارزه در هيچ جاي ديگري به اندازه دو اکوسيستم پيشرو تلفن همراه قابل مشاهده نيست : iOS اپل و اندرويد گوگل. طبق رويداد سالانه توسعه‌دهندگان هر دوي آن‌ها ، اين دو شرکت هر دو نفس تازه‌اي گرفته‌اند. هردوي آن‌ها روش‌هاي امنيتي جديد را همراه با گروهي از ويژگي‌هاي جديد به کار گرفته‌اند.
بياييد که استراتژي سيستم عامل تلفن همراه هر دو شرکت، اعلاميه‌هاي اخير آن‌ها در مورد امنيت و چگونگي حرکت آن‌ها به سمت اين امر مهم را بررسي کنيم. آيا در اين بين برنده نهايي وجود خواهد داشت؟

☑️آی او اس (iOS):

بزرگ‌ترين اخبار حوزه امنيت تلفن همراه در يک سال گذشته مربوط بوده است به آيفون و روش دستيابي به امنيت مخصوص اپل. زماني که اپل نپذيرفت تا آيفون ۵C را براي FBI قفل شکني کرده و آن را قابل ردگيري کند، صحبت‌ها در مورد عملکردهاي کدگذاري اين شرکت در مرکز توجه قرار گرفت.

دستگاه‌هاي تحت iOS اپل به علت داشتن امنيت قوي شناخته شده هستند که بخشي از آن به اين دليل است که اپل اکوسيستم کل دستگاه را کنترل مي‌کند و اين اکوسيستم عبارت است از سخت‌افزار، ثابت‌افزار (firmware) و نرم‌افزار. دليل ديگر آن به علت به کار گيري عملکردهاي کدگذاري قوي اپل در تمام پلتفرم است. ر پاسخ به درخواست FBI مبني بر قفل شکني يکي از مدل‌هاي آيفون، اپل مکرراً کدگذاري آن را در زمينه‌هاي iCloud و سخت‌افزار تقويت کرد تا هک کردن اين دستگاه را حتي سخت‌تر کند.

پيرونتي در اين باره مي‌گويد: اپل به طور پيوسته به سختي در تلاش است تا اطمينان يابد که مي‌تواند به مشترکان جهاني خود ثابت کند که به طور پيوسته براي توسعه و بهبود امنيت در تلاش است حتي در حالي که توسط دولت آمريکا يا دولت‌هاي ديگر تحت بررسي است تا جايي که بتواند ظرفيت‌هاي آن‌ها را محدود کند.

اخيراً، در رويداد WWDC 2016 اپل، اين شرکت اعلام کرد که نياز دارد تا ويژگي “امنيت انتقال نرم‌افزار” يا App Transport Security (ATS) را براي تمام نرم‌افزارهاي خود تا تاريخ يکم ژانويه ۲۰۱۷ به کار بگيرد. اين امر تمام نرم‌افزارها را ملزم مي‌کند تا از اين به بعد از طريق ارتباطات کدگذاري شده و محرمانه HTTPS حرکت کرده و انتقال يابند.

در حالي که اين خبر يک به‌روزرساني جالب و خوب است، زومرله گفته است که دوست دارد تا رفتارهاي مديريتي بزرگ‌تري را شاهد باشد. وي گفت : به‌عنوان مثال اين مورد مي‌توان شامل “کنترل‌هاي دقيق‌تري براي نرم‌افزارهاي مديريت شده iOS باشد ،درست به اندازه امکان بلوکه کردن کپي/پيس بر روي يک حساب ايميل تشکيلاتي بر روي يک ايميل بومي شده.

☑️اندرويد:

براي درک پتانسيل تجارتي اندرويد، گوگل نيز اخيراً حجم عظيمي از تغييرات را در سيستم عامل تلفن همراه خود اعمال کرده است تا امنيت آن را به طرز چشمگيري افزايش دهد. به گفته زومرله ، براي شروع، گوگل بر روي اين کار کرده است تا ذخيره‌هاي نرم‌افزارهاي خود را از نرم‌افزارهاي آسيب رسان خالي کند.

عملکرد پذيري امنيتي سخت‌افزاري بهبود يافته اندرويد، که به TrustZone راه پيدا کرده است، يکي از مهم‌ترين به‌روزرساني‌هاي اندرويد در زمينه مربوط به امنيتي است. زومرله اضافه کرد” اکنون امور اينترپرايز ها به طور فزاينده‌اي قادر خواهند بود که عملکرد دستگاه، کنترل‌هاي امنيت دستگاه و ساير عملکردهاي حساس را با اطمينان بالا تصديق کنند.

همچنين گوگل اخيراً به‌روزرساني‌هاي جديد و خودکاري را براي اندرويد اعلام کرده است که راه کاربرد را سريع‌تر و آسان‌تر مي‌کند. اندرويد N نيز يک به‌روزرساني سيستم را دريافت خواهد کرد که شبيه سيستم عامل گوگل کروم خواهد بود. يعني جايي که نرم افزارها در بک‌گراند قابل دسترسي باشند. اين تغييرات همچنين براي مدل صدور مجوزهاي نرم‌افزاري نيز ايجاد شده اند که اين مجوزها را دقيق‌تر مي‌کند.

زومرله اذعان داشت: وقتي که کاربر بخواهد فعاليت خاصي انجام دهد، اگر سيستم عامل گوشي براي انجام اين فعاليت از کاربر اجازه بگيرد، باعث مي‌شود که اطمينان کاربر نسبت به گوشي خود بيشتر شود. همچنين ممکن است که تا آن زمان کاربر براي مدتي از آن نرم‌افزار استفاده کرده و نسبت به آن اطمينان پيدا کرده باشد.

منبع: دی لرن