نقد وحواشی فیلم سلطان 2016 - Movie Reviews Sultan 2016

Movie Reviews Sultan 2016 - نقد وحواشی فیلم سلطان 2016صندوق پیام 1   |  پرينت   |  بازدید:2513

سلطان فیلمی است که مردم برای آن منتظر بودند و این را از پیش فروش عظیم آن میتوان فهمید....
 بودجه فیلم:
سلطان با بودجه 90 کروری تقریبا می توان گفت بودجه متوسط به بالایی دارد، این نرخ برای هر بازیگری به جز سه خان یک بودجه بسیار سنگین محسوب می شود.
با 20 کروری که برای تبلیغات و پوستر ها هزینه شده + 70 کرور هزینه ساخت، بودجه فیلم به نرخ فعلی رسیده است.
البته باید در نظر داشت که سلمان خان برای این فیلم به جای دستمزد مستقیم، ترجیح داده که حق پخش در ماهواره و تلویزیون را دریافت کند تا بودجه فیلم کمتر شود.
این کاری است که شاهرخ خان و امیر خان نیز انجام می دهند.

تعداد سینماها چگونه است؟

سلطان یک افتتاحیه بزرگ خواهد داشت، فیلم فوق در 4000 سینما در داخل هندوستان و 1100 سینما در خارج هندوستان اکران می شود. یک اکران گسترده برای ستاره ای که مردم برایش سر و گردن می شکانند.

شرایط اکران فیلم و انتظارات مردم از #سلطان چگونه است؟

شرایط اکران:
سلطان در یک روز غیر تعطیل اکران شد که در ماه رمضان است و با توجه به آنکه بخش عظیمی از طرفداران سلمان خان از جامعه مسلمانان هستند نباید انتظار یک فروش بزرگ را داشت اما تمام معادلات به هم ریخته و باید شاهد یک فروش خیره کننده در یک روز غیر تعطیلی باشیم.
در برخی مناطق به علت باران های موسمی، عدم تعطیلی و هوای بد مردم به صورت منطقی نباید در سینماها حضور پیدا می کردند اما سانس صبح با بیش از 70% شروع به کار کرد.

در سانس عصر احتمالا پیشرفت فیلم کند شود چرا که عصر چهارشنبه مسلمانان برای فراهم سازی مقدمات عید فطر در تکاپو خواهند بود و اگر فیلم در عصر رشد کند یک اتفاق فوق العاده خواهد بود.

انتظار مردم از فیلم:
تا قبل از مشخص شدن روز عید به طور قطعی مردم چهارشنبه را عید فطر می دانستند و انتظار نرخی بالای 45 کرور را داشتند اما با توجه به اینکه چهارشنبه که روز افتتاحیه فیلم است یک روز غیر تعطیلی و همچنین در ماه مبارک رمضان است قاعدتا نمیتوان انتظار نرخ 45+ کرور را داشت!
اکنون منابع منطقی فروش فیلم را بالای 33 کرور در روز غیر تعطیلی میدانند. برخی منابع نیز خبر از فروش تقریبی 40 کرور می دهند که احتمالا به خاطر استقبال خیره کننده فیلم در سانس های صبح بوده است.

نتایج رضایت مردم از فیلم:
مردم بعد از دیدن فیلم با  عنوان " تمام پولم وصول شد " از فیلم حمایت می کنند. آنها معتقدند هر چقدر که پول برای دیدن فیلم داده اند ارزشش را داشته و پولشان هدر نرفته است.

نقد های #سلطان در حال انتشار هستند.

سه نقد  اولیه از این قرار است:

کوی موی - ردکار = امتیاز: 3 از 5
سلطان ترکیبی است از احساس، عشق و اکشن و البته سلمان خان. حاوی یک داستان عشق اما پوسته ی کشتی گیریش خوب بشه ساخته. این یک فیلم تجاری که با حقایقی تمدید شده است. واسه اونایی که عاشق درام هستند این یک آخر هفته عالیه که برن ببینند. سلطان یک درام ورزشی نیست بلکه درام شیر سلمان خانه. من به فیلم 3 از 5 میدم.

بالیوود هانگاما - آدراش = امتیاز:  4.5 از 5
در تمام هند میگویند پول ما وصول شد. همه جا نوشته شده که فیلم بلاک باستر است. فیلم در زمان مناسبی که جشن است اکران شده و به طور حتم بزرگترین افتتاحیه سال را خواهد داشت.

ایندیسین - تیم ایندیسین = امتیاز 4 از 5
دوباره وقتشه، نه ما در مورد عید حرف نمیزنیم ما داریم در مورد روزی حرف میزنیم که فیلم های سلمان خان اکران میشه. قسمت اول فیلم در مورد ساختن بدن و خط زندگی سلطان علی خان هست و بعد از آن هم.. ( برای اسپویل نشدن حذف شد). سلمان در نقشش جوری جضور پیدا کرده که تا بحال ندیدیم. آنوشکا مانند سلمان خان عالی حضور پیدا کرده، صحنه های مبارزه ای فوق العاده ساخته شده. طراحی صحنه و.. خیلی خوبه اما اگر تدوین گر کمی از صحنه ها رو حذف می کرد تا مدت زمان فیلم کمتر بشه بهتر میشد

نقد های #سلطان در حال انتشار هستند.

سه نقد دوم از این قرار است:

هندوستان تایمز - روهیت واتز = امتیاز: 3 از 5
عباس علی ظفر که در کارگردانی کم سابقه است شانس همکاری با سلمان خان را بدست آورده، یکی از بزرگترین سوپراستار های هند و حال نتایج بسیار عالی است.
استاردام سالو یک هلو بپر تو گلوست! طرفداران سلمان اهمیت نمیدن که اگر کسی پایاپای او نباشد.


ان دی تی وی - سایبال چاترجی  = امتیاز 3 از 5
سلطان اهرمی برای فیلم های ورزشی است که در حال حاضر وضعیت بغرنجی دارند اما در دستیابی به ان اصل بنیادینی که در این ورزش است ناکام مانده با این حال این فیلم تحت تاثیر قدرت ستارگی سلمان خان قرار گرفته است و کشتی گیری خوب او وهنر های رزمی که با آن ترکیب شده است. این فیلم برای طرفداران سوپراستار خان ساخته شده و هر چیز لازمی برای خوشنودی بینندگانش را دارد، همه جا نوشته شده که مگا هیت خواهد شد.

ایندیا تو دی - آنانیا باچاریا = امتیاز 3.5 از 5
عباس علی ظفر در سیل رضایت است. این فیلم یک کوکتل (مرکب چند چیز) برای ورزشکاران است. درام، ورزشی، عاشقانه و میهن پرستانه!
با ادویه ای به نام سلمان خان، سلمان آس این فیلم است، لحظه های احساسی فیلم اشک رو به چشمان شما میاره و سلطان واقعی رو در رینگ میبینیم.

سه نقد چهارم  از این قرار است:

سی ان ان ای بی ان - راجیو مساند سخت گیر = امتیاز : 3.5 از 5
در این فیلم کارگردان و بازیگر خیلی به شخصیت نزدیک شده اند، شکست و پیروزی را کاملا میتوان حس کرد کشتی گیر میانسالی که وارد رینگ می شود، سلمان خان یک بازی تاثیر برانگیز و اجرایی پر معنی دارد، باورنکردنی ترین نقش او تا به امروز است.
داستان سلطان قابل پیش بینی است اما مشکلی نیست، بازی ها شما را وادار به دیدن فیلم می کند. من 3.5 به فیلم می دهم.

تایمز آف ایندیا - سری جانا داس = امتیاز: 3.5 از 5
با زمان سه ساعت که فیلم دارد، سلطان خيلي سنگين و مكرر ميشود فقط اين همه سكانس تمريني ميتواند دقيق باشد و زماني كه رنديپ هودا به عنوان مربي ام ام ای "فاتح سينگ" ظاهر ميشود خيلي به برد بيت در اوشنز الون شباهت دارد ولي وقتي درمورد سلطان بيش از حد حساس ميشود او هم بازش غیر واقعي ميشود
اگر سي دقيقه دويدن و گزارشگري و خيلي از چيزا را از فيلم كم ميكردن  سلطان خيلي شيك و تر تميز در ميامد، سلطان شبيه ليوان بزرگ دوغ است تا يه استكان اسپرسو  اما كي روز عيد اسپرسو ميخورد ؟
بريد سلطان و  ببيند كه صحنه هاي سرگرم كننده اي دارد

ایندیا تی وی نیوز = امتیاز 4 از 5
سلمان خان بعد از فیلم داداش جان باجرنگی که سال پیش عید را پر از احساس کرد حال امسال با بازی قابل لمس خود ما را به یاد رابرت دنیرو در فیلم گاو خشمگین می اندازد. سلطان یک پیغام بزرگ برای همه دارد و آن هم این است که گاهی برای اینکه قهرمان باشی باید یک شکست شدید بخوری. صحنه های عاشقانه بین آنوشکا و سلمان نیز خیلی خوب بود و آنوشکا از پس نقشش بر آمد. سلطان تمام فاکتورهای لازم برای تبدیل شدن به بلاک باستر را دارد.

تسخیر قلب ها توسط سلطان

فیلم سلطان به کارگردانی علی عباس ظفر در آخرهفته 5 روزه خود رکوردهایی عجیبی ثبت کرد.

هنرنمایی بی نظیر سلمان نه تنها تحسین منتقدین را دربرداشت (مقاله مفصلی در مورد منتقدین بزودی منتشر خواهیم کرد) ، بلکه در 5 روز نخست اکران اش با ارقامی روبرو شد که ممکن است خود سلمان نیز برای رقابت با خود سال های آتی به مشکل بخورد.

فیلم سلطان موفق شد تمامی 5 روز را با فروش بالای 30 کرور سپری کند که 4 روز آن بالای 35 کرور بودند.

با فروش 38.21 کروری در روز پنجم مجموع فروش فیلم به رقم 180.83 کرور رسید که با فروش کل هفته اول باجرنگی و پی.کی فاصله اندکی دارد.
فروش روزانه سلطان بدین شرح می باشد:
Day 1 -36.54 Cr (Pre Eid)
Day 2 -37.32 Cr (Eid)
Day 3 -31.67 Cr
Day 4 -36.62 Cr
Day 5 -38.21 Cr

بقول تاران سلطان تاریخ جدیدی برای سینمای بالیوودی ایجاد کرد. (مقاله مفصلی در این زمینه نیز خواهیم داشت)

و اما خارج :
با تمام ناسپاسی هایی که بیش از یک دهه در خارج کشور بر علیه سلمان ایجاد کردند، باری دیگر سلمان قدرت خود را پس گرفت و نشان داد بی دلیل نبوده دو دهه پیش سلمان خان سینمای بالیوود را به جهانیان معرفی کرد. (آینده مقاله مفصلی در این زمینه نیز خواهیم داشت)

با فروش 13.5 میلیونی (90 کرور) در آخرهفته 5 روزه ، فیلم سلطان هفته نخست فیلم باجرنگی که 13 میلیون بود را پشت سر گذاشت و انتظار می رود در هفته اول در خارج کشور از مرز 100 کرور عبور کند.

فیلم همچنان در تاپ 10 چارت آمریکا بوده و در کشورهای حوزه خلیج فارس و پاکستان با استقبال عظیمی روبرو شد.
در پاکستان سلطان غیرممکن را ممکن کرد، کاری که فیلم های بومی و هالیوودی نتوانسته بودند.
در 5 روز نخست ارقام بالای 3 کرور و 4 کرور دیده می شود که هنوز فیلمی بخود ندیده است. سلطان موفق شد در 5 روز به رقم 17.5 کرور در پاکستان دست یابد که تاکنون فیلمی همچنین رقمی در افتتاحیه بخود ندیده است.
همچنین فروش (ناخالص) کلی فیلم 345 کرور می باشد که تنها در 5 روز بین 10 فیلم برتر این لیست قرار گرفت.
سلمان دین خود را به بالیوود باری دیگر عطا کرد و عیدی ماندگار ثبت کرد.
امروز ششمین روز سلطان در گیشه می باشد و شاهد افت زیاد قیمت بلیط ها خواهیم بود . افت 50 درصدی نسبت به روز جمعه که 31 کرور فروش داشت طبیعی است.
چیزی که مشخص است رضایت کامل هواداران از فیلم بوده که در آخرهفته حمایتشان را از ستاره محبوبشان نشان دادند.
فروش فیلم و استقبال مردم، زین پس به قدرت فیلمنامه و هنر کارگردان بستگی دارد.

سلمان خان : ماشین موفقیت
مقاله تاران در مورد افسانه هایی به نام آمیتاب و سلمان خان
روزگاری رو بیاد میارم که فیلم های آمیتاب باچان رکوردهایی در گیشه می ساختن، دهه های 70 و 80.
بیاد دارم صنعت بهت زده بود مانموهان دزای (فردی که با آمیت رشته ای از فیلم های موفق ساخت) بدرستی آمیت رو پدیده توصیف می کرد. زمانیکه باهاش مصاحبه داشتم (سال 1981 ، اوایل دوران کاریم) گفت:
" آمیت شبیه ستاره دنباله داره که هر 70 سال یکبار میدرخشه"
همانند آمیت، سلمان در اوج دوران کاری خودشه. اینکه بگیم سلمان بر تختی نشسته که زمانی آمیت بر روی اون پادشاهی میکرده نمیتونه اشتباه باشه.
با داشتن قدرت بزرگ، مسئولیت نیز سنگین تر میشه.
اونها میگن، سلمان بخوبی میدونه که محبوب توده مردمه و برای همین  فیلمهاش مخلوطی از ماسالا رو به همراه داره. همچنین اون میخواد که از نا امید نشدن قشر دیگه طرفداراش هم مطمئن باشه.
دهه گذشته اهمیت بسیار زیادی در کارنامه کاری سلمان داشته. از زمانیکه او بلاک باسترهایی همچون دبنگ رو آغاز کرد. اون ماشین موفقیته. اون سوپراستاره، سلطان گیشه است. اون فلوت زن بالیووده (پیشتاز بالیووده)
عملکرد فیلم اخیرش سلطان نشون داد، سلمانیا گوشه کنار کشور رو فرا گرفتن (شور و عطش فن ها سراسریه)
عملکرد فیلم اخیرش باری دیگر حقیقت اینکه ستاره ای بزرگ تر از سلمان امروز نیست را آشکار کرد. این حقیقته چه شما دوست داشته باشید چه نه!
حال بررسی کنیم چرا سلطان در گیشه با چنین استقبال عظیمی روبرو شد.
هیجان قبل اکران به قدرت ستارگی سلمان برمیگرده. پیش فروش بلیط ها در سینماهای مولتی همانند سینماهای سینگل فوق العاده بود. طبق انتظار افتتاحیه عالی بود.
همچنین اکران در فستیوال عید فطر شبیه درو کردن محصوله. اگر فیلمنامه با سلیقه مردم جور دربیاد حکمی اساسی در روند ادامه موفقیت فیلم در بازار داخلی و خارجی داره. بازخورد بیننده ها فوق العادست و این باعث شده یاش راج شادمان باشه.

آخرهفته 5 روزه سلطان بپایان رسید و باید دید در طول هفته سلطان چطوری عمل میکنه. از دوشنبه تا پنج شنبه.
در حال حاضر سلمان 2 فیلم در باشگاه 200 کروری ها داره و یک فیلم در باشگاه 300 کروری.
سلطان به آسونی همین روزها از 200 کرور عبور میکنه اما آیا 300 کرور رو هم رد خواهد کرد؟ آیا از باجرنگی بایجان عبور میکنه و تبدیل به پرفروش ترین فیلم سلمان میشه؟

منبع: بالیوودی ها

برای دانلود فیلم اینجا کلیک کنید