مشاوره کنکوری-سوالات سخت - اگر سوالات سخت باشد، چه کنم؟

اگر سوالات سخت باشد، چه کنم؟ - مشاوره کنکوری-سوالات سختصندوق پیام 0   |  پرينت   |  بازدید:323

اگر سوالات امسال نسبت به سالهای قبل سخت تر بود و یا سوالات نامتعارفی مطرح شد، به موارد زیر توجه داشته باشید:
اگر سوالات سخت باشد، چه کنم ؟

این سوال رو چند روز پیش یکی از دانش آموزان از من پرسید.اولین نکته اینکه کنکور یک آزمون استاندارد هست و هم سوالات آسان و هم سوالات سخت دارد.اما یادتان باشد ممکن است چند سوال اول سخت باشد یا بیشتر سوالات با ایده های جدید طرح شده باشند
اگر سوالات امسال نسبت به سالهای قبل سخت بود و یا از قسمتهایی که قبلاً سوالی مطرح نمیشد سوال مطرح شود یا سوالات ایده ی جدیدی داشت، اکثر داوطلبان از لحاظ روحی بهم می ریزند.
اگر سوالات امسال نسبت به سالهای قبل سخت تر بود و یا سوالات نامتعارفی مطرح شد، به موارد زیر توجه داشته باشید:

1 . کنکور یک مسابقه است نه یک امتحان. در امتحان شما اگر زیر 10 بگیرید قبول نشده اید، اما در مسابقه نمره خاصی ملاک نمی باشد، بلکه شما نباید از تعداد مشخصی عقب تر باشید. در مسابقه (کنکور) ممکن است یک شخص با نمره 18 رد شود ( چون اکثرا 20 یا 19 گرفته اند ) و یا با نمره 9 نفر اول شود. پس سختی سوالات ممکن است که نمره شما را پائین بیاورد اما اگر بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید، رتبه شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد .

2 . اگر آزمون سخت بود،این جملات را تکرار کنید: " من که نمی تونم حل کنم وای به حال بقیه " ، " اگه سخته برای همه سخته " ، " همه موندن چیکار کنن " و ...

3 . اگر سوالات سخت بود، سعی کنید سوالات راحت و متوسط را از دست ندهید. همین سوالات هستند که رتبه ها را تعیین خواهند کرد و الکی روی سوالاتی که می دانید قبلاً نمونه آن را حل نکرده اید وقت تلف نکنید و سعی نکنید سر جلسه درس یاد بگیرید البته منظور ما این است که خیلی روی سوالی که احساس میکنید توانایی حل ندارید گیر نکنید.

4 . شانسی نزنید و ارزش سوالاتی که درست جواب داده اید را از بین نبرید .

5 . با سوالات لج نکنید(به هیچ وجه روی یک سؤال، بیش از حد، مکث نکنید). حتی اگر بتوانید به سؤالی بعد از چند دقیقه پاسخ دهید، باز هم به تلف کردن وقتش نمی ارزد، زیرا در همان سری سؤالات، خیلی سؤال های آسان تری هست، که حتماً می توانید به آن ها جواب دهید و یا اینکه از کجا معلوم سوال غلط نباشد؟ حال اگر با این کار (یعنی اتلاف وقت زیاد برای حل یک سؤال سخت) در انتهای آزمون، وقت کم بیاورید و مثلاً نتوانید 10 سؤال آخر را بخوانید ، مطمئن باشید بین آنها حداقل 3 یا 4 سؤال بوده که به راحتی با یک نگاه قابل پاسخ دادن بوده و شما آن ها را در ازای حل یک سؤال سخت از دست داده اید.

(تازه معلوم نیست مسئله ای که آدم با آن 4-5 دقیقه کلنجار برود حتماً هم درست حل شده باشد! ) .

در کنکور ارزش تمام سوالات یکسان است. در مورد سوالاتی که قبلاً مسلط بوده اید اما سر جلسه نمیتوانید آنها را حل کنید لجتان نگیرد که حتما باید حلش کنم. این کارها وقت را خواهد گرفت.


اگر سوالات راحت بودند، چه کنم ؟

1 . الکی خوشحال نشوید . سوالات راحت بدترین نوع سوالات هستند .

2 . سوالات متوسط به بالا را از دست ندهید. چون سوالات راحت را اکثراً جواب داده اند و سوالات سخت هستند که رتبه شما را مشخص خواهند کرد .

3 . روی همه سوالات تلاش کنید و زود اشباع نشوید(البته بعد از اینکه یکسری کل تستها را زدیم و وقت اضافه داشتیم اجازه داریم که روی سوالات سخت تر وقت بگذاریم)

در پایان یادتان باشد برای کنکور آمادگی کامل داشته باشید.سخت بودن یا آسان بودن سوالات را به خودتان تلقین نکنید.کنکور هم سوال سخت دارد و هم سوال متوسط و آسان.در حقیقت برای همه ی سطح ها طرح شده است.موفق کسی است که بیشترین و صحیحترین تعداد سوالات را جواب دهد نه کسی که سخت ترین سوالات را پاسخ میدهد

منبع:کانال مشاور