اصطلاحات میزبانی وب - Terms Web Hosting

Terms Web Hosting - اصطلاحات میزبانی وبصندوق پیام 0   |  پرينت   |  بازدید:343

دیتاسنتر یا مرکز داده (Data Center) فضایی است که با دارا بودن زیر ساختهای ارتباطی، امنیتی و تجهیزات الکترونیکی برای نگهداری و پشتیبانی از سرویسهای تحت شبکه (اینترنت - اینترانت - اکسترانت) بکار گماشته میشود
دیتاسنتر - Datacenter⭕️

دیتاسنتر یا مرکز داده (Data Center) فضایی است که با دارا بودن زیر ساختهای ارتباطی، امنیتی و تجهیزات الکترونیکی برای نگهداری و پشتیبانی از سرویسهای تحت شبکه (اینترنت - اینترانت - اکسترانت) بکار گماشته میشود.

⭕️سرور اختصاصی - Dedicated Server⭕️

سرورهای اختصاصی، کامپیوترهایی هستند با منابع سخت افزاری و نرم افزاری اختصاصی در محیط دیتاسنتر که دائما روشن و متصل به اینترنت میباشند.

⭕️سرور مجازی - VPS⭕️

VPS که مخفف Virtual Private Server به معنای سرور مجازی میباشد و به زبان ساده به سرویسهای میزبانی فضایی گفته میشود که همانند یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی سطح بالا نزدیک به سرور عمل مینمایند، لیکن بصورت چندگانه و با هم بر روی یک سرور فیزیکی قرار میگیرند.

⭕️هاست اشتراکی - Shared Hosting⭕️

یعنی چندین کاربر به طور مشترک از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری یک سرور اختصاصی استفاده میکنند. اگر شما سایت پر ترافیکی ندارید میتوانید از این امکان استفاده کنید.

⭕️هاست لینوکس و هاست ویندوز⭕️

لینوکس و ویندوز در واقع سیستم عامل نصب شده بر روی سرور است و ارتباطی به سیستم عامل کامپیوتر شخصی شما ندارد.

هاست لینوکس از وب سرور آپاچی (Apache) استفاده مینماید و مناسب برای زبان برنامه نویسی php و بانک اطلاعاتی MySQL Server میباشد. هاست ویندوز از وب سرور IIS استفاده مینماید و مناسب برای زبان برنامه نویسی ASP و بانک اطلاعاتی MSSQLSever میباشد.

⭕️فضای هارد دیسک⭕️

منظور بخشی از هارد کامپیوتر سرور است که به تصاحب وب سایت شما در می آید. برای انتخاب یک سرویس مناسب هاست، میبایست به حجم فایلهای مختلف همانند تصاویر، متون و اسناد برنامه نویسی شده سایت خود توجه نمایید.

⭕️پهنای باند - Bandwidth⭕️

پهنای باند یا ترافیک، یعنی میزان انتقال داده که هاست یا سرور شما در یک بازه مشخص (معمولاً یک ماه) به آن محدود میشود.

⭕️آپتایم - Uptime⭕️

میزان در دسترس بودن سرور در یک بازه مشخص (معمولاً یک ماه) را آپتایم می نامند که یکی از مسائل مهم در کیفیت شرکتهای ارائه دهنده محسوب میشود.

⭕️MySQL⭕️

MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای است و امکان ذخیره سازی، جستجو، مرتب کردن و بازیابی بانکهای اطلاعاتی (Database) را فراهم میکند.
FTP

FTP مخفف File Transfer Protocol است و در واقع ساده ترین راه برای انتقال یک فایل از رایانه شخصی به یک سرویس دهنده فضای میزبانی (Host) میباشد.

⭕️دامنه ی پارک شده - Parked Domain⭕️

اگر شما آدرسهای مختلفی برای وب سایت خود در نظر داشته باشید میتوانید با استفاده از این قابلیت در محیط مدیریت هاست تمامی آدرسها را با یک سایت یکسان کنید. در واقع شما به دامنه ‌های ثانویه ی خود این اجازه را میدهید تا محتوای سایت اصلی شما را نمایش دهند.

⭕️ساب دامین - Sub Domain⭕️

نامي است كه قبل از دامین اصلي قرار ميگيرد و با نقطه از آن جدا ميشود و به صورت subdomain.yourdomain.com دیده میشود.

⭕️ادون دامین - Addon Domain⭕️

با استفاده از قابلیت Addon Domain شما قادر هستید در فضای هاست خود ، امکان میزبانی چندین دامنه با محتوای متفاوت را داشته باشید.

⭕️نیم سرور - Name Server⭕️

ارتباط بین هاست و دامنه توسط نیم سرور انجام میشود. در حقیقت نیم سرورها دامنه را به آی پی مربوط به سرور هاستینگ مرتبط میکنند. برای هر دامنه در هنگام ثبت باید حداقل 2 نیم سرور ست گردد. نیم سرور ها به فرمت ns1.yourdomain.com , ns2.yourdomain.com میباشند

منبع:دی لرن