فناوری چشم شاهین سونی - Sony Falcon Eye Technology

Sony Falcon Eye Technology - فناوری چشم شاهین سونی



صندوق پیام 0   |  پرينت   |  بازدید:394

به بهانه برگزاری لیگ جهانی والیبال: با تکنولوژی “چشم شاهینِ” سونی بیشتر آشنا شوید.




این روزها مسابقات لیگ جهانی والیبال با حضور ایران در حال برگزاری است. در این دوره از لیگ جهانی والیبال برای اولین بار شاهد حضور یک تکنولوژی جدید هستیم که در روزهای اخیر بحث حضور یا عدم حضور آن در ایران جنجال های زیادی نیز آفریده بود.

⭕️“چشم شاهین” که به اشتباه “چشم عقاب” نیز اطلاق میگردد، تکنولوژی تقریبا جدیدی است که برای تشخیص نقطه فرود توپ در برخی از ورزش ها به کار میرود. این تکنولوژی بنا به آنچه که گفته میشود، به خاطر تحریم های شرکت صاحب امتیاز آن علیه ایران در مسابقاتی که ایران میزبانی آن را بر عهده خواهد داشت به کار نخواهد رفت. به چرایی این موضوع کاری نداریم اما بد نیست با هم نگاهی به چشم های تیزبین شاهین داشته باشیم و ببینیم که این تکنولوژی چیست؟ از کجا آمده و چگونه کار میکند؟

⭕️تکنولوژی چشم شاهین برای اولین بار در انگلستان توسط دو مخترع این کشور به جهانیان معرفی شد. توسعه این تکنولوژی از سال 2001 در بریتانیا آغاز شد و بعد از آن تمامی فعالیت های پیرامون آن توسط شرکتی به نام Hawk-Eye Innovations Ltd ادامه پیدا کرد. از این تکنولوژی در سال 2006 برای اولین بار در تنیس، در سال 2009 در کریکت و در سال های بعد در رشته های مختلف ورزشی که با توپ سر و کار داشتند استفاده شد و در نهایت ماه مارس سال 2011 شرکت سونی کمپانی Hawk-Eye را با تمامی امتیازات آن به تملک خود در آورد تا رسما تکنولوژی چشم شاهین به عنوان یکی از زیرمجموعه های سونی فعالیت خود را ادامه دهد.

⭕️تکنولوژی چشم شاهین امروزه در رشته های مختلف ورزشی از جمله تنیس، کریکت، بدمینتون، فوتبال آمریکایی و … استفاده میشود. اما طرز کار این تکنولوژی به چه صورت است؟ در چشم شاهین از 6 یا گاهی اوقات 7 دوربین حرفه ای استفاده میشود که در زوایای مختلف بر سقف استادیوم مستقر میشود.

⭕️تکنولوژی چشم شاهین در سال 2014 با نام فناوری خط دروازه در جام جهانی فوتبال نیز مورد استفاده قرار گرفت. البته در فوتبال تعداد دوربین های به کار رفته به مراتب بیشتر از سایر ورزش ها بود

⭕️این تکنولوژی به علت تحریم های موجود علیه ایران هنوز اجازه حضور در کشور ما را ندارد تا ما حداقل این تکنولوژی را امسال در کشور خود مشاهده نکنیم.
منبع:itvera